Niečo o hypoúveroch

28.10.2012

Financovanie bývania riešia určite mnohí z vás. Kúpiť si byt alebo dom je však dlhodobá a náročná investícia, ku ktorej vám môže pomôcť aj získanie hypotekárneho úveru v niektorej z bánk.
Hypotéka je forma dlhodobej pôžičky, ktorá slúži na:

  • kúpu bytu, rodinného domu alebo pozemku
  • na rekonštrukciu alebo výstavbu nehnuteľnosti
  • na splatenie nevýhodných úverov s vysokým úrokom
  • ale môžete získať aj hotovosť, teda tzv. americkú hypotéku, kedy dostanete peniaze priamo na váš účet a môžete ich použiť na čokoľvek.

Jeseň patrí už tradične medzi najsilnejšie obdobia, čo sa týka záujmu o hypotéky. Mnohé banky na to reagujú rôznymi akciami a bonusmi. V čase akcií je rozhodne výhodnejšie si brať hypotéku ako po iné obdobia. Zorientovať sa však v ponukách bánk je niekedy naozaj zložité. Podľa prieskumu Slovenskej bankovej asociácie sa až 54,9 % ľudí sa rozhodne pre prvú ponuku od banky, ktorú aktuálne využíva, prípadne dá na odporúčanie príbuzných. Hypotéka však nie je televízia či práčka. Banky sa v súčasnosti predháňajú, ktorá ponúkne výhodnejšie podmienky. Ako sa však v tejto ponuke zorientovať?

Veľkou chybou je, že väčšina obyvateľov sa pri výbere hypotéky zameriava iba na výšku mesačnej splátky, úrok a dĺžku splácania. A pritom tieto údaje nie sú jediné, na ktoré si treba dať pozor pri podpise vašej hypotéky.
S hypotékou však súvisia aj ďalšie náklady. Vyčísľuje ich ročná percentuálna miera nákladov /skratka RPMN/ - tento pojem je dôležitejší než úroková sadzba na hypotéke. Sú to celkové ročné náklady na hypotéku. Z RPMN sa vypočítavá aj celkové preplatenie úveru.

Tabuľka 1: Hypotéka vo výške 50 000 eur, splatnosť 30 rokov

úrokmesačná splátkacelkové preplatenie
4 % p.a.242 eur37 120 eur
5 % p.a.272 eur47 920 eur
6 % p.a.302 eur58 720 eurČo ak už splácam hypotéku?
V prípade, že už splácate hypotéku a máte vysoký úrok alebo splátku oproti aktuálnym úrokovým sadzbám na trhu ? vtedy nie je na škodu uvažovať vymeniť váš aktuálny úver za nový s výhodnejšími podmienkami.

Tabuľka 2: úver 50.000 eur

úrokmesačná splátkacelkové preplatenie
aktuálna hypotéka6,80 eur p.a. 329 eur58 440 eur
nová hypotéka4,50 eur p.a. 257 eur 42 520 eur


Pokiaľ využívate profesionálne služby nezávislého finančného sprostredkovateľa, tak vám takýto odborník dokáže v rámci vášho finančného plánu znížiť preplatenosť úveru od 20 až do 80 %.
.Pokiaľ využívate profesionálne služby nezávislého finančného sprostredkovateľa, tak vám takýto odborník dokáže v rámci vášho finančného plánu znížiť preplatenosť úveru od 20 až do 80 %.

Celková úspora by v takomto prípade predstavovala až neuveriteľných 15 920 eur. A to už stojí za úvahu! Keďže však ide o zložitejší proces, to najlepšie, čo môžete v takejto situácii urobiť, je obrátiť sa na svojho nezávislého finančného sprostredkovateľa, ktorý vám pomôže pri správnom výbere banky a samotného nastavenia refinancovania úveru.
Okrem úspory na úrokoch, môžete v tomto období akcií a bonusov ušetriť taktiež na poplatku za poskytnutie úveru, ktoré sa tiež siahajú do výšky niekoľko stoviek eur. Pri už spomínanej výške úveru 50.000,-eur môžete ušetriť na poplatku za poskytnutie úveru až 400,-eur.


Späť